Nazywamy je powszechnie « zębami dziecięcymi ». Stomatolodzy mówią o nich : „tymczasowe”, „podstawowe”. W mowie potocznej występują, jako « zęby mleczne »”. Ale co to tak naprawdę znaczy?

dentdelait-bebe.jpg

Różne wersje…

Pochodzenie wyrażenia « zęby mleczne » jest dyskusyjne. Możliwe są dwa wyjaśnienia. Zgodnie z pierwszą hipotezą, zęby te są nazywane „mlecznymi”, ponieważ wyrzynają się już wtedy, gdy matka karmi jeszcze swoje dziecko piersią. Według innej teorii, nazwa ta funkcjonuje, dlatego, że są po prostu bielsze niż zęby stałe.

Obie te teorie są poprawne!

Oto argumenty na poparcie obu tez. Przypomnijmy, że ząbkowanie odbywa się przeciętnie w wieku od 6 do 33 miesięcy. Jest to czas, kiedy mleko i nabiał są ważnym elementem menu malucha.

Jeśli chodzi o drugą tezę, to faktycznie, podstawowe zęby są bielsze niż zęby dorosłych z powodu różnic anatomicznych i fizjologicznych. Mają koronę w jaśniejszym odcieniu i cieńsze szkliwo, sprawiając wrażenie bielszych. 

Załóż konto, aby móc aktualizować kalendarz ząbkowania dziecka
i spersonalizować swój profil

Dane kontaktowe:

Moje dziecko:

Płeć:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich – podanych powyżej - danych osobowych przez administratora danych, którym jest Boiron sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ulicy Poleczki 21, 02-822 Warszawa. Dane osobowe przetwarzane będą w celu utworzenia kalendarza ząbkowania. Oświadczam, że dane osobowe udostępniam dobrowolnie i zostałem/am poinformowany/a o prawie dostępu do treści moich danych oraz ich poprawiania.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich – podanych powyżej - danych osobowych przez administratora danych, którym jest Boiron sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ulicy Poleczki 21, 02-822 Warszawa. Dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych. Oświadczam, że dane osobowe udostępniam dobrowolnie i zostałem/am poinformowany/a o prawie dostępu do treści moich danych oraz ich poprawiania.
Jednocześnie wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boiron sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres e-mail informacji handlowych dotyczących produktów i usług oferowanych przez Boiron sp. z o.o. w Warszawie w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1219).

Zalóż konto by zachować kalendarz ząbkowania
i otrzymać dostęp do dodatkowych treści


Zapomniałeś hasła?
×