Aby pomóc ząbkującemu dziecku, możesz podać mu gryzak. Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli. Jak wybrać ten, który będzie najlepszy dla Twojego dziecka? Oto kilka pomocnych informacji i wskazówek.
Do czego potrzebny jest gryzak?
W okresie ząbkowania w okolicach dziąseł dziecka tworzą się stany zapalne ponieważ wyrzynające się zęby mleczne muszą przebić błonę śluzową dziąsła. Gryzak masuje obrzęknięte dziąsła i pozwala ukoić ból..
Jaki rodzaj gryzaka wybrać?
- gryzak na etapie wyrzynania się pierwszych zębów
Istnieją dwa rodzaje gryzaków: gryzaki wyposażone w zaokrąglone powierzchnie wspierające wyrzynanie się pierwszych zębów: siekaczy i gryzaki posiadające stożkowate wypustki, aby ułatwić pojawienie się pierwszych zębów trzonowych
- smoczek z gryzakiem
Szczególnie praktyczne przy pierwszym ząbkowaniu, kiedy dziecko nie umie jeszcze trzymać gryzaka w rączce.
- Gryzak schłodzony
Niektóre z gryzaków wypełnione są wodą, inne specjalnym żelem. Gryzaki zawierające żel są skuteczniejsze niż zawierające wodę. W obu przypadkach kontakt z zimnem pomaga ukoić dziąsła dziecka i złagodzić ból. Wkładając gryzak do lodówki, postępuj zgodnie z instrukcjami na opakowaniu. Nie należy umieszczać gryzaka w zamrażarce, ponieważ byłby wówczas zbyt zimny i zamiast łagodzić objawy ząbkowania, dziecko mogłoby zrobić sobie krzywdę. Należy regularnie sprawdzać czy powierzchnia gryzaka nie jest uszkodzona.
- Gryzaki edukacyjne
Przeróżne konsystencje, kształty, kolory ... Niektóre gryzaki są naprawdę fantazyjne. Zajmują starsze dzieci i pozwalają im doskonalić umiejętności. Wydają dźwięki muzyczne i pobudzają zmysły, a wszystko po to, żeby dziecko mogło zapomnieć o dolegliwościach. Niezależnie od tego, który gryzak wybierzesz, upewnij się, że jest zgodny z obowiązującymi normami.
Jeśli dziecko ma więcej niż 6 miesięcy, można pozwolić mu także żuć bio marchew. Marchew reguluje pracę jelit, która jest często zaburzona w czasie ząbkowania, oraz korzystnie wpływa na wzrost kości.