6 > 16 miesiąc

Siekacze zwane "zębami uśmiechu", są pierwszymi zębami, które pojawiają się u dziecka. Zazwyczaj zaczynają wyrzynać się w wieku 6 miesięcy, a ostatni wyrasta przeciętnie do wieku 16 miesięcy. Oczywiście wiek, w którym zaczyna się ząbkowanie jest indywidualny dla każdego dziecka, lecz kolejność wyrzynania się zębów jest zawsze taka sama.

incisives-bebe2.jpg

Wśród 20 zębów, które stopniowo się pojawiają znajduje się 8 siekaczy: po 2 środkowe i 2 boczne w górnej i dolnej szczęce. Dolne środkowe siekacze pojawiają się, jako pierwsze.

Najbardziej znaną funkcją przypisaną siekaczom jest odgryzanie i cięcie żywności. W momencie zamknięcia ust, górne zęby stykają się z dolnymi, którymi dziecko « kroi » jedzenie

Jednak ich rola nie ogranicza się do chwytania i cięcia jedzenia. Podobnie jak w przypadku innych zębów mlecznych, modelują rysy (w szczególności usta i policzki) określając estetykę twarzy i uśmiechu małego dziecka. Widzimy jak z chwilą pojawienia się pierwszych zębów twarz dziecka się zmienia!

Siekacze, podobnie jak inne zęby ułatwiają również wymowę dźwięków.

Pierwsze 8 zębów pozwala pozostałym (kły, zęby trzonowe i pierwsze zęby trzonowe) zająć właściwą pozycję w łukach zębowych. Zęby mleczne, czyli m.in. siekacze, wytyczają też miejsce dla zębów stałych.

Uwaga! Nigdy nie należy zapominać o pielęgnacji zębów mlecznych! 

Załóż konto, aby móc aktualizować kalendarz ząbkowania dziecka
i spersonalizować swój profil

Dane kontaktowe:

Moje dziecko:

Płeć:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich – podanych powyżej - danych osobowych przez administratora danych, którym jest Boiron sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ulicy Poleczki 21, 02-822 Warszawa. Dane osobowe przetwarzane będą w celu utworzenia kalendarza ząbkowania. Oświadczam, że dane osobowe udostępniam dobrowolnie i zostałem/am poinformowany/a o prawie dostępu do treści moich danych oraz ich poprawiania.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich – podanych powyżej - danych osobowych przez administratora danych, którym jest Boiron sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ulicy Poleczki 21, 02-822 Warszawa. Dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych. Oświadczam, że dane osobowe udostępniam dobrowolnie i zostałem/am poinformowany/a o prawie dostępu do treści moich danych oraz ich poprawiania.
Jednocześnie wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boiron sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres e-mail informacji handlowych dotyczących produktów i usług oferowanych przez Boiron sp. z o.o. w Warszawie w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1219).

Zalóż konto by zachować kalendarz ząbkowania
i otrzymać dostęp do dodatkowych treści


Zapomniałeś hasła?
×