Ząbkowanie stanowi naturalny etap rozwoju uzębienia.

W tym okresie u maluszka pojawiają się zęby mleczne, których zawiązki tworzą się w kościach szczękowych i stopniowo się wyrzynają, przebijając dziąsło aż do momentu, gdy korona zęba jest w całości widoczna.

Ząbkowanie nie jest chorobą Ząbkowanie to naturalny proces, rozpoczynający się najczęściej w 6 miesiącu życia. Nie jest to jednak absolutną regułą – każde dziecko rozwija się swoim własnym rytmem! Dlatego pamiętaj – nie ma powodów do niepokoju jeśli Twoje dziecko trochę wyprzedza inne dzieci lub pozostaje za nimi w tyle. Data ząbkowania nie ma żadnego związku z pozostałymi aspektami rozwoju maluszka. W wieku 3 lat : dziecko powinno mieć pełne uzębienie składające się z 20 zębów mlecznych (po 10 na górze i na dole).

Kalendarz ząbkowania

Nawet jeśli moment pojawienia się zębów mlecznych różni się w zależności od dziecka, jedno jest pewne – kolejność pojawienia się zębów jest prawie zawsze taka sama!

Ząbkowanie nie jest zbyt przyjemne dla dziecka. Dziecko płacze i cierpi na różne dolegliwości: czerwone policzki, marudzenie, opuchnięte i bolesne dziąsła, niespokojny sen, płacz, obfite ślinienie, potrzeba wkładania wszystkiego do buzi.
Lek homeopatyczny Camilia® zapobiega dolegliwościom związanym z ząbkowaniem i koi nieprzyjemne objawy towarzyszące pojawianiu się kolejnych zębów mlecznych.