Zanim ząb przebije się przez powierzchnię dziąsła, często dochodzi do stanów zapalnych tkanek. Wiąże się to z szeregiem dolegliwości, które mogą różnić się u poszczególnych dzieci.

 

bebe-pleure-dent.jpg

Charakterystyczne objawy ząbkowania:

Jeśli pojawiają się u Twojego dziecka, być może przechodzi ząbkowanie :

- płacz i rozdrażnienie spowodowane bólem

- ból i obrzęk dziąseł

- silne ślinienie (oraz tendencja do wkładania palców i różnych przedmiotów do ust)

- brak apetytu

- czerwone policzki, często tylko policzek po stronie wyrzynającego się zęba

- trudności w zasypianiu lub zaburzenia snu

Inne możliwe objawy

Podczas okresu ząbkowania, dziecko może również wykazywać inne objawy takie jak na przykład niewielka gorączka (do 38°C). W przypadku gdy tylko pojawi się  gorączka, biegunka lub silny ból, który może towarzyszyć zapaleniu zębów, wskazane jest skonsultowanie się z lekarzem.

Dodatkowo można zaobserwować zmianę koloru dziąsła, które staje się ciemniejsze i rozmiękczone w miejscu wyrzynania się zęba.

Powyższe objawy z pewnością nie należą do przyjemnych, ale są powszechnym zjawiskiem u dzieci. Ząbkowanie jest procesem naturalnym, przez który przechodzi każde dziecko. Pierwszy ząb pojawia się najczęściej w wieku między szóstym a szesnastym miesiącem. Wyrzynanie się jednego zęba trwa średnio 8* dni, a w wieku mniej więcej 3 lat dziecko będzie miało już 20 zębów. Objawy ząbkowania mogą być łagodzone lekiem homeopatycznym Camilia®.

Jeśli objawy nie ustępują po 3 dniach, należy zasięgnąć porady lekarza, aby wykluczyć inne dolegliwości.

* Źródło Macknin ML & al Symptoms associated with infant teething : a prospective study, in Pediatrics. 2000 ; 105 : 747 – 752